Yaşlı mı görünüyorsunuz? Genlerinizi suçlamayın


Yaşlanan cildiniz için genlerinizi suçlamayın. İkizler üzerinde yapılan yeni bir araştırma, yüzdeki kırışıklıkların, kahverengi ve pembe lekelerin ve genişlemiş kan damarlarının güneşte çok kalma, sigara içme ve aşırı kilolu olmayla ilgili olduğunu gösterdi.

Foxnews’te yer alan haberde, Case Western Reserve Tıp Okulu’nda gerçekleştirilen araştırmaya göre, ikizler aynı genleri paylaşıyor, ancak birçok farklı çevresel faktöre maruz kalıyor. 65 çift ikiz üzerinde yapılan analizler, cildin yaşlanmasının genetik faktörlerden çok çevresel ortam ve yaşam tarzıyla ilgili olduğunu ima ediyor.

Ancak, konu cilt kanserine gelince, araştırmacılar bulgularının, hem çevresel faktörlerin hem de genlerin cilt kanseri riskini etkilediğini belirten önceki raporları desteklediğini söylüyorlar.

Araştırmacılar, 2002 yılında Ohio’daki İkiz Günleri Festivali’ne katılan, Amerika’nın orta batı ile doğu bölgelerinde yaşayan ve yaşları 18 ile 77 arasında değişen 130 ikizin yüzlerini incelediler. İkizlerden her biri, ayrı yarı koruyucu güneş kremi olmadan nasıl yandığını ya da bronzlaştığını, kilolarını, cilt kanseri hikayelerini, sigara ve alkol kullanıp kullanmadıklarını anlattılar.

Araştırma grubunda aynı genleri paylaşan 10 tek yumurta ikizi, genlerinin yaklaşık yarısı aynı olan 52 çift yumurta ikizi ile ikiz statülerinden emin olmayan 3 ikiz çifti yer aldı.

Bu verilerden, araştırmacılar, ikizlik statüsüne bakmaksızın sigara içme, yaş durumu ve aşırı kilolu olma ile yüzdeki cilt arasında çevresel hasarın kanıtı olan güçlü bağlar buldular. (Vasfiye Ülker Özcanbaz)

26 Şubat 2012 tarihinde Yaşam içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: